Про Шосткинський район
Герб та флаг Шосткинського району були затверджені рішенням Шосткинської районної ради четвертого скликання 30 січня 2004 року.
ОПИС ГЕРБА ШОСТКИНСЬКОГО РАЙОНУ
Елементи герба розташовані на геральдичному щиті з зеленим і синім полем, розділеним білою хвилястою лінією, та жовтою окантовкою. Синій, зелений, жовтий кольори є традиційними кольорами Шосткинщини.
Знизу в синьому полі золота козацька порохівниця, зверху в зеленому полі розташовані колом 17 золотих зірок, в яких розміщено вертикально золотий колос.
Золота порохівниця у нижній частині герба є спільним елементом з гербом міста Шостки і символізує, що адміністративним центром району є місто Шостка, а також - це символ славного козацького минулого нашого краю.
Круг із 17 зірок - це 17 територіальних громад, що входять до складу району.
Золотий колос символізує хліборобство – основне заняття жителів району з прадавніх часів і вказує на їх основні риси характеру: працелюбність, гостинність, любов до землі. Хвиляста лінія - це річки й озера Шосткинщини.
Розташування кола із зірок та колосу над козацькою порохівницею символізує здатність жителів району в першу чергу до мирної праці, але разом з тим і готовність у разі потреби до захисту своєї рідної землі.
Зелений, синій, жовтий кольори - це природа нашого краю, наші ліси, річки, поля.
ОПИС ПРАПОРУ ШОСТКИНСЬКОГО РАЙОНУ
Прапор являє собою зелене полотнище із співвідношенням ширини до довжини 2:3.
В центрі розташовано основні елементи герба Шосткинського району – коло із 17 зірок, в якому вертикально розміщено золотий колос.
ШОСТКИНСЬКИЙ РАЙОН
(Коротка історична довідка)
Шосткинський район – стародавній і мальовничий куточок Поліської землі.
Як адміністративна одиниця район був утворений у 1923 році. Розташований він на півночі Сумської області.
Територія Шосткинщини була заселена з давніх часів, про що свідчать археологічні пам’ятки - крем’яні знаряддя праці доби пізнього палеоліту (15 тис.років тому), поселення доби бронзи, скіфських часів та слов’янське поселення (VП-VШ століття) і давньоруський курганний могильник. Сучасне селище міського типу Вороніж згадувалось у літопису в 1177 році.
За козацьких часів територія району належала до Воронізької та Глухівської сотень Ніжинського полку. В 1664 році поблизу Вороніжа відбулась битва російських військ та українських козацьких полків з військом польського короля Яна Казимира, що вторглося на Лівобережну Україну.
Була зоною воєнних дій Шосткинщина і під час Північної війни Петра І зі шведами. Збереглись залишки редутів на березі річки Десни.
Наступник Мазепи на гетьманстві – Іван Скоропадський наказав поховати себе у стінах Гамаліївського монастиря, що в кількох кілометрах від районного центру.
В 1895 році в зв’язку з будівництвом лінії Конотоп-Москва південну частину району перетнула залізниця. Найкрупніша на Шосткинщині залізнична станція у селищі Вороніж при заснуванні отримала назву Терещенська. В селищі на той час існував цукровий завод Терещенка – знаменитого у ті роки промисловця і мецената.
Була на території району і своя Івотська республіка, проголошена у 1918 році на території кількох волостей, навколо цього села, місцевим уродженцем полковником царської армії Андрієм Ладинським.
В 1921 році було створено перше колективне сільськогосподарське підприємство – комуна “Світ”. Кільком десяткам малоземельних та безземельних селян з села Миронівка був переданий поміщицький маєток царського генерала Гука – Гуків хутір. Пізніше саме тут з’явилася перша в районі радіоточка та електрична лампочка в селянській хаті, перші трактори та локомобіль у сільському господарстві.
З Шосткинщиною пов’язані імена видатних наукових діячів таких, як педагог Костянтин Дмитрович Ушинський. Донині в селі Богданка зберіглася будівля школи, що була збудована донькою Ушинського - Надією Костянтинівною Ушинською для сільських дітей. Поруч встановлений пам’ятник великому педагогу. У містечку Вороніж народився видатний український письменник, етнограф, автор історичного роману "Чона рада" Пантелеймон Олександрович Куліш. Тут, у Воронежі, минули дитячі роки Пантелеймона Куліша. Воронізькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів присвоєно ім’я письменника, створений музей.
Шосткинщина - батьківщина восьми Героїв Радянського Союзу, трьох Героїв Соціалістичної Праці, серед яких двічі Герой Соціалістичної Праці – вчений хімік зі світовим ім’ям Я.Ф.Савченко.
В селі Ображіївка народився маршал авіації, тричі Герой Радянського Союзу Іван Микитович Кожедуб. В селі споруджений пам’ятник І.М.Кожедуба, діє народний краєзнавчий музей та музей І.М.Кожедуба.
Мальовнийчий куточок Шосткинщини - село Чапліїївка. Тут на початку девятнадцятого століття народилися брати Нарановичі - видатні вчені-медики. У селі Чапліївка народилася Герой Соціалістичної праці Надія Миколаївна Жижневська.