Про Шосткинський район

 

Герб та флаг Шосткинського району були затверджені рішенням Шосткинської районної ради четвертого скликання 30 січня 2004 року.

ОПИС ГЕРБА ШОСТКИНСЬКОГО РАЙОНУ

         Елементи герба розташовані на геральдичному щиті з зеленим і синім полем, розділеним білою хвилястою лінією, та жовтою окантовкою. Синій, зелений, жовтий кольори є традиційними кольорами Шосткинщини.

         Знизу  в синьому полі золота козацька порохівниця, зверху в зеленому полі розташовані колом 17 золотих зірок, в яких розміщено  вертикально золотий колос.

         Золота порохівниця у нижній частині герба є спільним елементом з гербом  міста Шостки і символізує, що адміністративним центром району є місто Шостка,  а також - це символ славного козацького минулого нашого краю.

         Круг із 17 зірок - це  17 територіальних громад, що входять до складу району.

         Золотий колос символізує хліборобство – основне заняття жителів району з прадавніх часів і вказує на їх основні риси характеру: працелюбність, гостинність, любов до землі. Хвиляста лінія - це річки й озера Шосткинщини.

         Розташування кола із зірок та колосу над козацькою порохівницею символізує здатність жителів району в першу чергу до мирної праці, але разом з  тим і готовність у разі потреби до захисту своєї рідної землі.

         Зелений, синій, жовтий кольори - це природа нашого краю, наші ліси, річки, поля.

        

ОПИС ПРАПОРУ ШОСТКИНСЬКОГО РАЙОНУ 

         Прапор являє собою зелене полотнище із співвідношенням ширини до довжини 2:3.

         В центрі розташовано основні елементи герба Шосткинського району – коло із 17 зірок, в якому вертикально розміщено золотий колос.

Завантажити документ

 

ШОСТКИНСЬКИЙ РАЙОН

(Коротка історична довідка)

            Шосткинський  район – стародавній  і мальовничий куточок Поліської землі.

            Як адміністративна одиниця  район був утворений у  1923 році. Розташований  він  на півночі Сумської області.

Територія Шосткинщини була заселена з давніх часів, про що свідчать археологічні  пам’ятки -  крем’яні знаряддя праці  доби пізнього палеоліту (15 тис.років тому), поселення доби бронзи, скіфських часів та слов’янське  поселення (VП-VШ століття) і давньоруський курганний  могильник. Сучасне селище міського типу Вороніж згадувалось  у літопису  в 1177 році.

За козацьких часів територія району  належала до Воронізької та Глухівської сотень Ніжинського полку. В 1664 році поблизу Вороніжа відбулась битва російських  військ та українських козацьких полків з військом польського короля Яна Казимира, що вторглося на Лівобережну Україну.

Була зоною воєнних  дій Шосткинщина і під час Північної війни Петра І зі  шведами. Збереглись залишки редутів на березі річки Десни.

Наступник Мазепи на гетьманстві – Іван Скоропадський наказав поховати себе  у стінах Гамаліївського монастиря, що в кількох кілометрах від районного центру.

В  1895 році  в зв’язку з  будівництвом  лінії  Конотоп-Москва    південну частину району перетнула залізниця. Найкрупніша на Шосткинщині залізнична станція  у селищі Вороніж при заснуванні отримала назву Терещенська. В селищі на той час існував цукровий завод Терещенка – знаменитого у  ті роки   промисловця і мецената.

Була на  території району і своя Івотська республіка, проголошена у 1918 році на  території кількох волостей, навколо цього села, місцевим  уродженцем полковником царської армії Андрієм Ладинським.

В 1921 році було створено  перше колективне сільськогосподарське підприємство – комуна “Світ”. Кільком десяткам малоземельних та  безземельних селян з села Миронівка був переданий поміщицький маєток царського генерала Гука – Гуків хутір. Пізніше саме тут з’явилася перша в районі радіоточка та електрична лампочка в селянській хаті, перші трактори та локомобіль у сільському господарстві.

            З Шосткинщиною пов’язані імена  видатних наукових діячів  таких, як педагог Костянтин Дмитрович Ушинський. Донині в селі Богданка зберіглася будівля школи, що була збудована  донькою Ушинського - Надією Костянтинівною Ушинською для сільських дітей.  Поруч встановлений пам’ятник великому педагогу. У містечку Вороніж народився видатний український письменник, етнограф, автор історичного роману "Чона рада" Пантелеймон Олександрович Куліш. Тут, у Воронежі, минули дитячі роки Пантелеймона  Куліша. Воронізькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів присвоєно  ім’я  письменника, створений музей.

            Шосткинщина  - батьківщина восьми Героїв Радянського Союзу, трьох Героїв Соціалістичної  Праці, серед яких  двічі  Герой  Соціалістичної Праці – вчений хімік зі світовим ім’ям Я.Ф.Савченко.

            В селі Ображіївка народився маршал авіації, тричі Герой Радянського Союзу Іван Микитович Кожедуб. В селі споруджений пам’ятник І.М.Кожедуба, діє народний краєзнавчий музей та музей І.М.Кожедуба.

           Мальовнийчий куточок Шосткинщини - село Чапліїївка.  Тут на початку девятнадцятого століття народилися брати Нарановичі - видатні вчені-медики. У селі Чапліївка народилася Герой Соціалістичної праці Надія Миколаївна Жижневська.