Про Шосткинський район

 

Герб та флаг Шосткинського району були затверджені рішенням Шосткинської районної ради четвертого скликання 30 січня 2004 року.

ОПИС ГЕРБА ШОСТКИНСЬКОГО РАЙОНУ

         Елементи герба розташовані на геральдичному щиті з зеленим і синім полем, розділеним білою хвилястою лінією, та жовтою окантовкою. Синій, зелений, жовтий кольори є традиційними кольорами Шосткинщини.

         Знизу  в синьому полі золота козацька порохівниця, зверху в зеленому полі розташовані колом 17 золотих зірок, в яких розміщено  вертикально золотий колос.

         Золота порохівниця у нижній частині герба є спільним елементом з гербом  міста Шостки і символізує, що адміністративним центром району є місто Шостка,  а також - це символ славного козацького минулого нашого краю.

         Круг із 17 зірок - це  17 територіальних громад, що входять до складу району.

         Золотий колос символізує хліборобство – основне заняття жителів району з прадавніх часів і вказує на їх основні риси характеру: працелюбність, гостинність, любов до землі. Хвиляста лінія - це річки й озера Шосткинщини.

         Розташування кола із зірок та колосу над козацькою порохівницею символізує здатність жителів району в першу чергу до мирної праці, але разом з  тим і готовність у разі потреби до захисту своєї рідної землі.

         Зелений, синій, жовтий кольори - це природа нашого краю, наші ліси, річки, поля.

        

ОПИС ПРАПОРУ ШОСТКИНСЬКОГО РАЙОНУ 

         Прапор являє собою зелене полотнище із співвідношенням ширини до довжини 2:3.

         В центрі розташовано основні елементи герба Шосткинського району – коло із 17 зірок, в якому вертикально розміщено золотий колос.

Завантажити документ

 

ШОСТКИНСЬКИЙ РАЙОН

(Коротка історична довідка)

            Шосткинський  район – стародавній  і мальовничий куточок Поліської землі.

            Як адміністративна одиниця  район був утворений у  1923 році. Розташований  він  на півночі Сумської області.

Територія Шосткинщини була заселена з давніх часів, про що свідчать археологічні  пам’ятки -  крем’яні знаряддя праці  доби пізнього палеоліту (15 тис.років тому), поселення доби бронзи, скіфських часів та слов’янське  поселення (VП-VШ століття) і давньоруський курганний  могильник. Сучасне селище міського типу Вороніж згадувалось  у літопису  в 1177 році.

За козацьких часів територія району  належала до Воронізької та Глухівської сотень Ніжинського полку. В 1664 році поблизу Вороніжа відбулась битва російських  військ та українських козацьких полків з військом польського короля Яна Казимира, що вторглося на Лівобережну Україну.

Була зоною воєнних  дій Шосткинщина і під час Північної війни Петра І зі  шведами. Збереглись залишки редутів на березі річки Десни.

Наступник Мазепи на гетьманстві – Іван Скоропадський наказав поховати себе  у стінах Гамаліївського монастиря, що в кількох кілометрах від районного центру.

В  1895 році  в зв’язку з  будівництвом  лінії  Конотоп-Москва    південну частину району перетнула залізниця. Найкрупніша на Шосткинщині залізнична станція  у селищі Вороніж при заснуванні отримала назву Терещенська. В селищі на той час існував цукровий завод Терещенка – знаменитого у  ті роки   промисловця і мецената.

Була на  території району і своя Івотська республіка, проголошена у 1918 році на  території кількох волостей, навколо цього села, місцевим  уродженцем полковником царської армії Андрієм Ладинським.

В 1921 році було створено  перше колективне сільськогосподарське підприємство – комуна “Світ”. Кільком десяткам малоземельних та  безземельних селян з села Миронівка був переданий поміщицький маєток царського генерала Гука – Гуків хутір. Пізніше саме тут з’явилася перша в районі радіоточка та електрична лампочка в селянській хаті, перші трактори та локомобіль у сільському господарстві.

            З Шосткинщиною пов’язані імена  видатних наукових діячів  таких, як педагог Костянтин Дмитрович Ушинський. Донині в селі Богданка зберіглася будівля школи, що була збудована  донькою Ушинського - Надією Костянтинівною Ушинською для сільських дітей.  Поруч встановлений пам’ятник великому педагогу. На хуторі Чорні Лози, поблизу смт Вороніж, минули дитячі роки Пантелеймона Олександровича Куліша, видатного українського письменника, етнографа, автора роману “Чорна рада”. Воронізькій школі присвоєно  ім’я  письменника, створений музей.

            Шосткинщина  - батьківщина восьми Героїв Радянського Союзу, трьох Героїв Соціалістичної  Праці, серед яких  двічі  Герой  Соціалістичної Праці – вчений хімік зі світовим ім’ям Я.Ф.Савченко.

            В селі Ображіївка народився маршал авіації, тричі Герой Радянського Союзу Іван Микитович Кожедуб. В селі споруджений пам’ятник І.М.Кожедуба, діє народний краєзнавчий музей та музей І.М.Кожедуба.

           Мальовнийчий куточок Шосткинщини - село Чапліїївка.  Тут на початку девятнадцятого століття народилися брати Нарановичі - видатні вчені-медики. У селі Чапліївка народилася Герой Соціалістичної праці Надія Миколаївна Жижневська.